HIGH SCHOOL | STANDINGS AND SCHEDULES | 2-10-14


BASKETBALL

BOYS

Division I W-L

Konawaena 9-2

Waiakea 9-2

Kamehameha 7-4

Hilo 6-5

Keaau 4-7

Kealakehe 5-6

Division II W-L

HPA 11-0

Kohala 8-3

Pahoa 4-7

Honokaa 2-9

Ka‘u 1-10

St. Joseph 0-11

Friday

Ka‘u 65, St. Joseph 57

Saturday

HPA 53, Konawaena 52

Kohala 95, Honokaa 85

Hilo 80, Kealakehe 74

Kamehameha 57, Keaau 45

Waiakea 56, Pahoa 46

End of regular season

BIIF playoffs

At Afook-Chinen Civic Auditorium

Friday

Division II semifinals

No. 1 HPA (11-0) vs. No. 4 Honokaa (2-9), 3 p.m.

No. 2 Kohala (8-3) vs. No. 3 Pahoa (4-7), 4:30 p.m.

Division I semifinals

No. 1 Konawaena (9-2) vs. No. 4 Hilo (6-5), 6 p.m.

No. 2 Waiakea (9-2) vs. No. 3 Kamehameha (7-4), 7:30 p.m.

Saturday

Division II third place

Semifinal losers, 4:30 p.m.

Division II championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Division I championship

Semifinal winners, 7:30 p.m.

Soccer

BOYS

BIIF playoffs

Saturday

Division I championship

Kealakehe 3, Hilo 0

Division II championship

HPA 1, Christian Liberty

Division II third place

Honokaa 3, Kamehameha 2, PKs

WRESTLING

BIIF championships

Saturday

At Keaau, 10 a.m.

HHSAA CHAMPIONSHIPS

BOYS SOCCER

At Waipio Peninsula Soccer Complex

DIVISION I

Wednesday

First round

Hilo (10-4-1) vs. Kapolei (12-3), 3 p.m.

Kalani (10-3) vs. Moanalua (9-5), 3 p.m.

Kamehameha-Maui (N/A) vs. Mililani (12-1), 3 p.m.

Punahou (6-3-3) vs. Pearl City (11-3), 3 p.m.

Thursday

Quarterfinals

Kamehameha-Maui-Mililani winner vs. No. 4 Kealakehe (14-0-1), 1 p.m.

Hilo-Kapolei winner vs. No. 2 Baldwin (N/A), 3 p.m.

Punahou-Pearl City winner vs. No. 3 Kaiser (11-2), 5 p.m.

Kalani-Moanalua winner vs. No. 1 Iolani (12-0), 7 p.m.

Consolation

Hilo-Kapolei loser vs. Punahou-Pearl City loser, 1 p.m.

Kalani-Moanalua loser vs. Kamehameha-Maui-Mililani, 1 p.m.

Friday

Semifinals

Kalani-Moanalua/Iolani winner vs. Kamehameha-Maui-Mililani/Kealakehe winner, 5 p.m.

Hilo-Kapolei/Baldwin winner vs. Punahou-Pearl City/Kaiser winner, 7 p.m.

Consolation

Kalani-Moanalua/Iolani loser vs. Kamehameha-Maui-Mililani/Kealakehe loser, 3 p.m.

Hilo-Kapolei/Baldwin loser vs. Punahou-Pearl City/Kaiser loser, 3 p.m.

Saturday

Championship

Semifinal winners, 7 p.m.

Third place

Semifinal losers, 3 p.m.

Fifth place

Friday’s consolation winners, 3 p.m.

Seventh place

Thursday’s consolation winners, 3 p.m.

DIVISION II

Thursday

Quarterfinals

Honokaa (9-3-3) vs. No. 1 Kapaa (11-1), 3 p.m.

Christian Liberty (11-4) vs. No. 4 Roosevelt (7-5), 3 p.m.

Leilehua (5-7) vs. No. 2 HPA (10-3-3), 3 p.m.

Mid-Pacific (4-4-4) vs. No. 3 Seabury Hall (N/A), 3 p.m.

Friday

Semifinals

Honokaa-Kapaa winner vs. Christian Liberty-Roosevelt winner, 1 p.m.

Leilehua-HPA winner vs. Mid-Pacific-Seabury Hall winner, 3 p.m.

Consolation

Honokaa-Kapaa loser vs. Christian Liberty-Roosevelt loser, 3 p.m.

Leilehua-HPA loser vs. Mid-Pacific-Seabury Hall loser, 3 p.m.

Saturday

Championship

Semifinal winners, 5 p.m.

Third place

Semifinals losers, 1 p.m.

Fifth place

Friday’s consolation winners, 3 p.m.

GIRLS BASKETBALL

DIVISION I

Friday

First round

At McKinley High, Honolulu

Hilo 62, Leilehua 34

King Kekaulike 54, Moanalua 51

At Moanalua, Honolulu

Mililani 54, Radford 39

Maryknoll 47, Kailua 33

Saturday

Regionals

At Kealakehe High

Mililani 54, No. 2 Konawaena 51

At Blaisdell Arena, Honolulu

Hilo 62, No. 4 Roosevelt 61

No. 3 Punahou 62, King Kekaulike 39

At Lahaina Civic, Maui

No. 1 Lahainaluna 61, Maryknoll 57

Friday

At McKinkey High

Semifinals

Lahainaluna (15-0) vs. Hilo (13-2), 5 p.m.

Mililani (14-1) vs. Punahou (12-1), 7 p.m.

Saturday

At Blaisdell Center

Championship

Semifinal winners, 7 p.m.

Third place

Semifinal winners, 5 p.m.

DIVISION II

Saturday

At Blaisdell Center, Honolulu

Championship

Honokaa 54, Kamehameha 35

Third place

Farrington 51, Kalani 55

Fifth place

Hawaii Baptist 43, Molokai 27

GIRLS SOCCER

At Waipio Peninsula Soccer Complex

DIVISION I

Saturday

Championship

Kamehameha-Kapalama 4, Aiea 0

Third place

Mililani 2, Kapolei 0

Fifth place

Iolani 3, Kamehameha-Maui 0

Seventh place

Kaiser 0, Castle 0

DIVISION II

Saturday

Championship

HPA 2, Mid-Pacific 1, OT

Third place

Kamehameha-Hawaii 0, Pac-Five 0

Fifth place

Kapaa 1, Leilehua 0

Seventh place

Radford 2, Honokaa 0

SWIMMING

Friday-Saturday

At Kamehameha-Hawaii