BIIF | Standings and schedule | 1-28-14


Through Monday, Jan. 27

BASKETBALL

Boys

Division I W-L

Konawaena 8-0

Waiakea 6-2

Hilo 4-4

Kamehameha 4-4

Keaau 4-4

Kealakehe 2-5

Division II W-L

HPA 8-0

Kohala 6-2

Pahoa 3-5

Honokaa 2-6

St. Joseph 0-7

Ka‘u 0-8

Monday’s results

Kohala 65, Kealakehe 55

Konawaena 55, St. Joseph 29

HPA 61, Kamehameha 50

Waiakea 64, Hilo 45

Pahoa 66, Ka‘u 56

Keaau 66, Honokaa 64, 2OT

Thursday’s games

St. Joseph at Waiakea, 6 p.m.

Honokaa at Pahoa after 6 p.m. JV

Konawaena at Kohala, after 6 p.m. JV

Kealakehe at Ka‘u, after 6 p.m. JV

HPA at Keaau, after 6 p.m. JV

Kamehameha at Hilo, after 6 p.m. JV

Girls playoffs

At Keaau High School

Friday

Semifinals

Division II

No. 4 HPA (5-6) vs. No. 1 Honokaa (9-2), 3 p.m.

No. 3 Kohala (6-5) vs. No. 2 Kamehameha (8-3), 4:30 p.m.

Division I

No. 4 Keaau (4-7) vs. No. 1 Konawaena (11-0), 6 p.m.

No. 3 Waiakea (7-4) vs. Hilo (10-1), 7:30 p.m.

Saturday

Division II third-place game

Semifinal losers, 4:30 p.m.

Division II championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Division I championship

Semifinal winners, 7:30 p.m.

SOCCER

Boys

Division I W-L-T Pts

Kealakehe 11-0-1 34

Hilo 9-2-1 28

Waiakea 8-4-1 25

Konawaena 7-3-2 23

Keaau 3-9-1 10

Division II W-L-T Pts

Christian Liberty 8-3-0 24

Honokaa 7-2-2 23

Kamehameha 6-2-5 23

HPA 6-2-3 21

Makua Lani 5-5-1 16

Ka‘u 3-10-0 9

Kohala 2-11-0 6

Parker 1-10-1 4

HAAS 0-13-0 0

Tuesday’s games

Parker at HPA, 2 p.m.

Makua Lani at Honokaa, 3 p.m.

Hilo at Christian Liberty, 3 p.m.

Thursday’s game

Kealakehe at Konawaena, 6 p.m.

Friday’s games

Christian Liberty at Makua Lani, 3 p.m.

Honokaa at HPA, 3 p.m.

End of regular season

Girls

Division I W-L-T Pts

Hilo 9-1-1 28

Konawaena 8-1-2 26

Kealakehe 7-1-3 24

Waiakea 7-3-1 22

Keaau 4-5-2 14

Division II W-L-T Pts

HPA 8-2-1 25

Kamehameha 7-3-1 22

Honokaa 4-6-1 13

East-Pac 3-8-0 9

Makua Lani 2-9-0 6

Kohala 1-10-0 3

Ka‘u 0-11-0 0

Playoffs

Tuesday

Division II semifinals

No. 3 Honokaa (4-6-1) at No. 2 Kamehameha (7-3-1), 3 p.m.

No. 4 East-Pac (3-8) at No. 1 HPA (8-2-1), 4 p.m.

Wednesday

Division I semifinals

No. 4 Waiakea (7-3-1) at No. 1 Hilo (9-1-1), 3 p.m.

No. 3 Kealakehe (7-1-3) at No. 2 Konawaena (8-1-2), 6 p.m.

Thursday

Division II third-place game

Semifinal losers, TBA

Saturday

At Kamehameha

Division II championship

Semifinal winners, 5 p.m.

Division I championship

Semifinal winners, 7 p.m.

PADDLING

Saturday

HHSAA regatta at Keehi Lagoon, Honolulu

SWIMMING

At Kamehameha

Friday

BIIF trials, 3:30 p.m.

Saturday

BIIF championships,1 p.m.

WRESTLING

Saturday

West schools at HPA, 10 a.m.

East schools at Hilo, 10 a.m.