Tiger’s Big Island Challenge


12-mile and seven-mile races from Keokea to Kapaa Beach Park held Saturday.

Long course

Place/Name Time Division

1. Ikaika Hauanio 1:50:46 1 OC1 men 40-49

2. Trey Cox 1:53:01 1 OC1 men 19-39

3. Kua Nolan 1:54:57 1 V-1 Open men

4. Justin Udovch 1:55:33 2 OC1 men 19-39

5. Kainoa Tanoai 1:55:58 3 OC1 men 19-39

6. Justin Warren 1:56:47 4 OC1 men 19-39

7. Kaiea Cann 1:57:08 5 OC1 men 19-39

8. Lloyd Ganoot 1:58:15 6 OC1 men 19-39

9. Daniel Perez 1:58:59 7 OC1 men 19-39

10. Steve Blyth 1:59:20 1 OC1 men 50-59

11. Edward Aldridge II 1:59:26 8 OC1 men 19-39

12. Hunter Anderson 1:59:29 2 OC1 men 50-59

13. Scott Hendricks 2:03:19 2 V-1 Open men

14. Afa Tuaolo 2:00:22 3 OC1 men 50-59

15. Roland Shackelford 2:01:10 9 OC1 men 19-39

16. Theron Ogata 2:01:11 2 OC1 men 40-49

17. Nick Matsuoka 2:01:32 1 OC1 Novice men

18. Cheryl Villegas/Sarah Egan 2:02:01 1 OC2 women under 50

19. Grant Kojima 2:03:15 4 OC1 men 50-59

20. Kili Wakana 2:03:19 10 OC1 men 19-39

21. Daniel Legler 2:03:20 3 OC1 men 40-49

22. Dane Enos 2:03:48 5 OC1 men 50-59

23. Chris Marlowe 2:04:12 11 OC1 men 19-39

24. Jeff Silva 2:04:12 3 V-1 Open men

25. Eddie Hayward 2:04:20 12 OC1 men 19-39

26. Dylan Lacy 2:04:37 13 OC1 men 19-39

27. Jeremy Padayo 2:04:50 14 OC1 men 19-39

28. Toby Wilkinson 2:05:35 4 OC1 men 40-49

29. Zachary Judd 2:05:41 15 OC1 men 19-39

30. Sean Arellano 2:05:42 16 OC1 men 19-39

31. Nicholas Schenk 2:06:18 17 OC1 men 19-39

32. Ken Tanaka 2:06:41 18 OC1 men 19-39

33. Noelani Spencer 2:06:52 1 OC1 women 19-39

34. Nahaku Kalei 2:07:15 2 OC1 women 19-39

35. Puni Freitas 2:09:23 4 V-1 Open men

36. Kahea Waiwaiole/Sarah Balonga 2:09:26 2 OC2 women under 50

37. Ananda Missler 2:09:35 2 OC1 Novice men

38. Spencer Lavea 2:09:36 6 OC1 men 50-59

39. Troy Parker Bailey 2:10:30 5 OC1 men 40-49

40. Steve Berengue 2:11:01 6 OC1 men 40-49

41. Paul Streiter/Angela Rey 2:11:43 1 OC2 mixed under 50

42. Steve Arnett 2:11:58 1 OC1 men 60-and-over

43. Kim Rowe 2:12:33 1 OC1 women 40-49

44. Mikah Pada 2:14:32 19 OC1 men 19-39

45. Lin Cox 2:16:26 7 OC1 men 50-59

46. Eddie Nabarro 2:17:57 7 OC1 men 40-49

47. Lora Schroder Sakai 2:18:18 3 OC1 women 19-39

48. Tyde Spencer/Jan Kekua Spencer 2:18:41 1 OC2 mixed under 50

49. Keven Rinkenbach 2:18:47 2 OC1 men 60-and-over

50. Shannon Hardy 2:18:51 8 OC1 men 40-49

51. Bev Tuaolo 2:20:12 1 OC1 women 60-and-over

52. Jeff Kings 2:20:45 8 OC1 men 50-59

53. Paul Jeffries 2:20:57 9 OC1 men 50-59

54. Steve Warren 2:29:59 3 OC1 men 60-and-over

55. Makalapua Tavares 2:31:16 4 OC1 women 19-39

56. Cole Naehu 2:38:37 10 OC1 men 50-59

Short course

Place/Name Time Division

1. Bob Bruce/Richard Everett 1:31:00 1 OC2 men 50-and-over

2. Wendell/Haaheo Kiawe 1:33:51 1 OC2 men under 50

3. Mel Pauole 1:40:15 1 OC1 men 60-and-over

4. Diane Neubert/Nolan Chock 1:43:59 1 OC2 mixed 50-and-over

5. Rhinehart Jensen 1:58:37 1 standup paddleboard

Submitted by Jane Bockus