Hurdling Havoc


Finals held Saturday at Hawaii Prep (boys high jump and girls pole vault finals held Friday)

Team standings

Roundup>Girls: 1. Hilo 147; 2. Hawaii Prep 134.50; 3. Ka‘u 72; 4. KS-Hawaii 61; 5. Konawaena 42; 6. Keaau 17; 7. Waiakea 9; 8. Honokaa 7; 9. Pahoa 4; 10. Kealakehe 2.50

Roundup>Boys: 1. Keaau 96.50; 2. Hilo 94; 3. Waiakea 77; 4. KS-Hawaii 69; 5. Kealakehe 62.50; 6. Hawaii Prep 52; 7. Christian Liberty 17; 8. Honokaa 11; 9. Konawaena 8; 9. Makua Lani 8

Individual results

Roundup>Girls 100-meter dash: 1. Kristina Padrigo, Ka‘u, 12.79; 2. Ua Ruedy, Konawaena, 12.86; 3. Harper Hottendorf, KS-Hawaii, 12.87; 4. Casey Poe, KS-Hawaii, 13.28; 5. Lolly Higa, Hilo, 13.37; 6. Kaui Taylor, HPA, 13.48

Roundup>Girls 200-meter dash: 1. Ua Ruedy, Konawaena, 26.08; 2. Kristina Padrigo, Ka‘u, 26.14; 3. Emma Taylor, HPA, 26.77; 4. Harper Hottendorf, KS-Hawaii, 26.84; 5. Kunda Nicholson-Walker, Hilo, 27.52; 6. Brianna Vallente, HPA, 28.74

Roundup>Girls 400-meter dash: 1. Lii Maertens, Hilo, 1:01.79; 2. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 1:02.23; 3. Shauni Cosma, Keaau, 1:02.56; 4. Camelle Martinez, Hilo, 1:03.92; 5. Brianna Vallente, HPA, 1:05.79; 6. Laakea Paio, Honokaa, 1:06.08

Roundup>Girls 800-meter run: 1. Zoe Sims, HPA, 2:16.61; 2. Carmen Garson-Shumway, Hilo, 2:17.25; 3. Kristiana Van Pernis, HPA, 2:26.01; 4. Kelly Ulrich, HPA, 2:30.31; 5. Savannah Cochran, HPA, 2:30.96; 6. Amelia Warnock, Hilo, 2:32.38

Roundup>Girls 1,500-meter run: 1. Zoe Sims, HPA, 4:42.17; 2. Carmen Garson-Shumway, Hilo, 4:50.76; 3. Kristiana Van Pernis, HPA, 4:57.36; 4. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 5:10.75; 5. Mariah Haight, HPA, 5:12.39; 6. Veronica Ladwig, HPA, 5:22.79

Roundup>Girls 3,000-meter run: 1. Mariah Haight, HPA, 11:19.74; 2. Erin Evans, HPA, 11:22.10; 3. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 11:29.33; 4. Veronica Ladwig, HPA, 11:35.84; 5. Savannah Cochran, HPA, 11:54.06; 6. Shayli Nakamoto, Konawaena, 12:00.98

Roundup>Girls 100-meter hurdles: 1. Casey Poe, KS-Hawaii, 16.01; 2. Marley Strand-Nicolaisen, Ka‘u, 16.36; 3. Ua Ruedy, Konawaena, 16.53; 4. Emma Taylor, HPA, 16.71; 5. Thelma Marshall, Waiakea, 16.77; 6. Makani Wall, Konawaena, 16.95

Roundup>Girls 300-meter hurdles: 1. Ua Ruedy, Konawaena, 45.09; 2. Emma Taylor, HPA, 46.56; 3. Makani Wall, Konawaena, 48.58; 4. Mikela Cabel, KS-Hawaii, 48.96; 5. Alyssa Lehua Mcguire, KS-Hawaii, 49.18; 6. Casey Poe, KS-Hawaii, 51.28; 7. Nina Bean, Hilo, 51.39; 8. Skye Ombac, Waiakea, 53.49.

Roundup>Girls 4x100-meter relay: 1. KS-Hawaii (Casey Poe, Meagan Kualii, Mikela Cabel, Harper Hottendorf ), 51.05; 2. Hawaii Prep (Emma Taylor, Brianna Vallente, Jasmine Fojas, Kaui Taylor), 51.65; 3. Honokaa (Cherish Lau, Mae Quiamas, Nahe Lau, Laakea Paio), 53.05; 4. Waiakea (Thelma Marshall, Starcia Deponte, Haley Rasse, Skye Rances), 53.62; 5. Ka‘u (Kyra Malepe, Toni Beck, Marley Strand-Nicolaisen, Kristina Padrigo), 53.76; 6. Keaau (Daysha Alameida, Brianna Cadaoas, Shauni Cosma, Riannna Yoneda), 54.43

Roundup>Girls 4x400-meter relay: 1. Hawaii Prep (Emma Taylor, Kristiana Van Pernis, Zoe Sims, Mariah Haight), 4:06.22; 2. Hilo (Carmen Garson-Shumway, Mehana Sabado-Halpern, Lii Maertens, Alysha Medieros), 4:09.82; 3. KS-Hawaii (Sara Duvoisin, Harper Hottendorf, Mikela Cabel, Casey Poe), 4:25.03; 4. Keaau (Daysha Alameida, Brianna Cadaoas, Shauni Cosma, Riannna Yoneda), 4:30.18; 5. Waiakea (Haley Rasse, Skye Ombac, Thelma Marshall, Vandey Okinaka), 4:36.08; 6. Kealakehe (Maisie Kenney, Tiffany Kurozawa, Kelcie Miki, Madelyn Mumbert), 4:55.72

Roundup>Girls pole vault: 1. Alysha Medieros, Hilo, 9-00; 2. Tori Greco Hiranaka, Hawaii Prep, 8-06; 3. Alyssa Lehua Mcguire; Kamehameha, 7-06; 3. Nina Bean, Hilo, 7-06; 5. Kimi Cantyne, Hawaii Prep, 7-06; 6. Delsee Ramos, Hilo, 7-00

Roundup>Girls high jump: 1. Marley Strand-Nicolaisen, Ka‘u, 4-10; 2. Kunda Nicholson-Walker, Hilo, 4-08; 3. Brianna Vallente, HPA, 4-08; 4. Daysha Alameida, Keaau, 4-06; 5. Kaui Taylor, HPA, 4-06; 5. Tiffany Kurozawa, Kealakehe, 4-06

Roundup>Girls long jump: 1. Marley Strand-Nicolaisen, Ka‘u, 17-01; 2. Kristina Padrigo, Ka‘u, 16-04.25; 3. Kunda Nicholson-Walker, Hilo, 16-00.75; 4. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 15-09; 5. Mikela Cabel, KS-Hawaii, 15-04.50; 6. Jasmine Fojas, HPA, 14-09.75

Roundup>Girls triple jump: 1. Marley Strand-Nicolaisen, Ka‘u, 35-06.75; 2. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 35-05.25; 3. Kristina Padrigo, Ka‘u, 34-01.50; 4. Casey Poe, KS-Hawaii, 33-07; 5. Meagan Kualii, KS-Hawaii, 33-03; 6. Skye Rances, Waiakea, 32-07.25

Roundup>Girls shot put: 1. Eva Toledo, Hilo, 35-05; 2. Rain Hall, Hilo, 35-02.50; 3. Tiara Atuekaho, Hilo, 34-06; 4. Ariel Brown, Pahoa, 34-03.50; 5. Taezha Gonsalves, Keaau, 33-06; 6. Ula Brostek, HPA, 33-00

Roundup>Girls discus throw: 1. Ula Brostek, HPA, 105-02; 2. Eva Toledo, Hilo, 101-08; 3. Ofa Folau, Hilo, 99-05.50; 4. Tiara Atuekaho, Hilo, 94-05.50; 5. Rain Hall, Hilo, 93-06; 6. Jaimee Finn, KS-Hawaii, 85-09

Roundup>Boys 100-meter dash: 1. Avery Hardie-Jordan, Kealakehe, 10.92; 2. Colton Austria, Waiakea, 11.04; 3. Jordan Cristobal, Kealakehe, 11.14; 4. Luca Vartic, Konawaena, 11.24; 5. Mike Williams, Hilo, 11.30; 6. Kahuhipa Donner, Keaau, 11.61

Roundup>Boys 200-meter dash: 1. Avery Hardie-Jordan, Kealakehe, 22.38; 2. Colton Austria, Waiakea, 22.49; 3. Mike Williams, Hilo, 22.87; 4. Luca Vartic, Konawaena, 23.04; 5. Talon Ota, Keaau, 23.24; 6. Kekoa Mundo, CLA, 23.34; 7. Chastin Kekahuna, KS-Hawaii, 23.62; 8. Kahuhipa Donner, Keaau, 23.76.

Roundup>Boys 400-meter dash: 1. Kekoa Mundo, CLA, 50.64; 2. Dylan Oandasan, Honokaa, 51.35; 3. Talon Ota, Keaau, 52.19; 4. Chastin Kekahuna, KS-Hawaii, 52.77; 5. Matthew Winters, Keaau, 52.79; 6. Jack Chun, Hilo, 53.00

Roundup>Boys 800-meter run: 1. Kellen Gillins, HPA, 2:00.16; 2. Jeffery Ferrell, Keaau, 2:05.74; 3. Ian Mcquate, Waiakea, 2:06.07; 4. Scott Henderson, Kealakehe, 2:07.48; 5. Timon Skinner, Hilo, 2:10.20; 6. Ryan Makaala Cruz, KS-Hawaii, 2:11.43

Roundup>Boys 1,500-meter run: 1. Ian Mcquate, Waiakea, 4:23.85; 2. Levi Aguilera, Makua Lani, 4:27.30; 3. Kaimiola Ho, KS-Hawaii, 4:28.16; 4. Jeffery Ferrell, Keaau, 4:30.44; 5. Carlos Valdez, Keaau, 4:31.74; 6. Stephen Hunter, Hilo, 4:31.77

Roundup>Boys 3,000-meter run: 1. Ian Mcquate, Waiakea, 9:45.59; 2. Nathan Ladwig, HPA, 9:50.46; 3. Stephen Hunter, Hilo, 9:55.08; 4. Michael Spetich, HPA, 9:59.70; 5. Carlos Valdez, Keaau, 10:05.11; 6. Dyson Sato, Waiakea, 10:09.76

Roundup>Boys 110-meter hurdles: 1. Tre Evans-Dumaran, KS-Hawaii, 16.09; 2. Shawn Ventura, Keaau, 16.20; 3. Michael Morikawa, Waiakea, 16.50; 4. Joey Kailimai, HPA, 16.60; 5. Rihei Grothmann, KS-Hawaii, 16.73; 6. Phil Aganus, KS-Hawaii, 16.88

Roundup>Boys 300-meter hurdles: 1. Michael Morikawa, Waiakea, 42.87; 2. Joey Kailimai, HPA, 42.88; 3. Rihei Grothmann, KS-Hawaii, 43.94; 4. Phil Aganus, KS-Hawaii, 43.95; 5. Robert Harrington, Keaau, 44.78; 6. Connor Peterson, HPA, 44.80

Roundup>Boys 4x100-meter relay: 1. Kealakehe (Cyrus Cho, Jordan Cristobal, Keoni Yates, Avery Hardie-Jordan), 44.17; 2. Keaau (Desmond Donios, Kahuhipa Donner, Talon Ota, Matthew Winters), 44.80; 3. Hilo (Mitchell Medeiros, Katon Pestano, Mike Williams, Jack Chun), 45.01; 4. Hawaii Prep (Dylan Oakes, Davy Ragland, Connor Peterson, Joey Kailimai), 46.40; 5. Honokaa (Brooks Mcvey, Dylan Oandasan, David Robinson, Sean Quinlan), 46.41

Roundup>Boys 4x400-meter relay: 1. Keaau (Levi Albano, Jeffery Ferrell, Talon Ota, Matthew Winters), 3:34.82; 2. Waiakea (Michael Morikawa, Miles Marshall, Colton Austria, Coleman Chaves), 3:39.71; 3. Hilo (Katon Pestano, Mike Williams, Jack Chun, Mitchell Medeiros), 3:41.44; 4. KS-Hawaii (Phil Aganus, Ryan Makaala Cruz, Chastin Kekahuna, Kahaliihaulani Reyes), 3:42.68; 5. Hawaii Prep (Dylan Oakes, Kellen Gillins, Davy Ragland, Michael Kokal), 3:43.14; 6. Honokaa (Brooks Mcvey, Dylan Oandasan, Seanry Agbayani, Sean Quinlan), 3:43.17

Roundup>Boys pole vault: 1. Katon Pestano, Hilo, 12-00; 2. Gabriel Derego, KS-Hawaii, 11-00; 2. Sky Ishibashi, KS-Hawaii, 11-00; 4. Jacob Romero, Keaau, 10-06; 5. Evan Alterman, Kealakehe, 10-06; 6. Duncan Michael, HPA, 10-06

Roundup>Boys high jump: 1. Kenny Christie, Hawaii Prep, 6-00; 2. Jonathon Segovia, Keaau, 5-08; 3. Maurice Smith Keaau, 5-08; 4. Tevainui Weza, Kealakehe 5-06; 5. Keoni Yates, Kealakehe, 5-06; 5. Charlie Belmes, Keaau, 5-06

Roundup>Boys long jump: 1. Talon Ota, Keaau, 21-05; 2. Michael Morikawa, Waiakea, 21-01; 3. Kekoa Mundo, CLA, 20-08.75; 4. Keoni Yates, Kealakehe, 20-08; 5. Rihei Grothmann, KS-Hawaii, 20-00; 6. Cyrus Cho, Kealakehe, 19-10

Roundup>Boys triple jump: 1. Talon Ota, Keaau, 41-11; 2. Rihei Grothmann, KS-Hawaii, 40-04.50; 3. Keoni Yates, Kealakehe, 39-11.75; 4. Katon Pestano, Hilo, 39-07; 5. Michael Morikawa, Waiakea, 39-05; 6. Jason Kuwada, Kealakehe, 38-10.50

Roundup>Boys shot put: 1. Isi Holani, Hilo, 48-09; 2. Josh Kirkpatrick, Hilo, 48-06; 3. Timothy Burke, KS-Hawaii, 47-00; 4. Sione Holika, Hilo, 45-02.25; 5. Feke Kioa, Kealakehe, 44-08; 6. Keoni Yoshioka, KS-Hawaii, 42-09

Roundup>Boys discus throw: 1. Isi Holani, Hilo, 164-03; 2. Josh Kirkpatrick, Hilo, 157-04; 3. Mitchell Medeiros, Hilo, 139-00; 4. Sione Holika, Hilo, 129-03; 5. Matthew Kent, Keaau, 120-03; 6. Hokuala Kamaka, Kealakehe, 114-06

Submitted by Bob Martin