East Hawaii Challenge


Hawaii Island Paddlesports Association race from Richardsons Bay Park to Hilo Bayfront held Saturday.

Juniors

Name Time Category

M. Spencer/T. Spencer 12:08:45 OC2 mixed

K. Kaawaloa-Okita/A. Kaawaloa-Okita 12:12:52 OC2 mixed

Long course

Name Time Category

Trey Cox 1:07:08 18-39 men

Eddie Hayward 1:10:42 40-59 men

Grant Kojima 1:11:45 40-59 men

Robert Olsen 1:12:25 18-39 men

Harald Barkhoff 1:12:36 40-59 men

Bruce Ayau 1:13:30 40-59 men

Terrence Andrade 1:14:33 40-59 men

George Abood 1:14:47 Surfski men

Steve Blyth 1:15:12 40-59 men

Afa Tuaolo 1:15:27 40-59 men

Kaiea Cann 1:15:31 18-39 men

Girard Pila 1:15:33 18-39 men

Puni Freitas 1:15:43 Men-V1

Theron Ogata 1:15:53 40-59 men

Lloyd Ganoot 1:17:11 18-39 men

Roland Shackelford 1:17:30 18-39 men

Keone Au 1:17:42 18-39 men

Aaron Makaimoku 1:17:52 Surfski men

Hunter Anderson 1:18:20 18-39 men

Troy A Parker Bailey 1:18:36 40-59 men

Kai Nolan 1:18:38 Men-V1

Leilani Shackelford 1:19:46 18-39 women

Mel Kelekolia 1:20:22 40-59 women

Kevin Rinkenbach 1:21:07 60-and-over men

Lin Cox 1:21:33 40-59 men

K. Ecker/T. Newbert 1:21:46 OC2-Mixed

Kekau 1:23:26 Men-V1

Jeff Clemenson 1:24:07 Surfski men

Bev Tuaolo 1:24:21 60-and-over women

Sheila Cadaoas 1:24:31 40-59 women

D. Newbert/N. Chock 1:26:34 OC2-Mixed

L. Leeloy 1:28:31 Surfski men

Tia Ulufaleilupe 1:28:32 40-59 women

Chad Trujillo 1:29:13 18-39 men

Moke Paikuli 1:30:05 60-and-over men

Christina Williams 1:30:55 40-59 women

Nick Ahyo 1:33:10 40-59 men

Short course

Name Time Category

W. Kaiawe/P. Pelekane 47:29 OC2 men

R. Evertt/B. Bruce 47:35 OC2 men

J. Padayao/P. Sua 47:38 OC2 men

Guy Loa 47:50 18-39 men

Ryan Nakamura 48:10 18-39 men

Sean Arellano 48:16 18-39 men

Maitland Akau 48:36 40-59 men

Michael Akau 48:41 40-59 men

J. Kekua-Spencer/T. Spencer 48:47 OC2 mixed

Nick Matsuoka 49:02 Novice men

Kim Rowe 49:44 18-39 women

Ananda Missler 49:45 Novice men

Tykon Nicolas 50:08 Novice men

Chris Grogan 50:14 60-and-over men

Noelani Spencer 51:19 18-39 women

Kerry Long 51:26 40-59 men

Haaheo Kaiawe 51:50 Junior men

F. Berengue/C. Straw 52:13 OC2 mixed

Stan Cann 52:16 40-59 men

Bruce Clifford 52:18 60-and-over men

Kepa Weller 52:25 Novice men

C. White/K. Kimi 53:24 OC2 mixed

Mikala Canonigo 54:30 18-39 men

Michael Shintaku 54:42 40-59 men

Healani Leialoha 54:51 18-39 women

T. Fong/L. Woods 55:19 OC2 women

Peter Sulliban 55:44 18-39 men

Albert Kawelu 56:00 40-59 men

Craig Allind 56:04 40-59 men

Norbert Furumo 56:36 40-59 men

David Kermott 57:57 60-and-over men

RJ Demello-Crampton 58:16 18-39 men

Craighton Handlery 58:48 60-and-over men

Gregor Knapp 59:01 60-and-over men

Al LaRosa 59:53 60-and-over men

David Okita 1:03:25 SUP men

Kaleo Kaaihue 1:04:16 SUP men

Sue LaLanne 1:08:00 60-and-over women

Anne Cole 1:09:31 Novice women

Submitted by Jane Bockus